Yurt Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Üniversite hayatımıza adım attığımız ilk günde yani üniversiteye kayıt olurken büyük ihtimalle öğrencilerin çoğu kalacakları yurdu da ayarlamış olmaktadır.

İl dışından gelen öğrenciler tek sefer de hem kayıt işlemi hem de kalacakları yurdu ayarlamaya çalışacakları için ikinci bir git gel yapmamak, üniversite masrafları açısında mantıklı bir seçim olacaktır.

Bursa yurtlar sitesi olarak sizlere tek vuruşta gol yapabileceğiniz yurt seçerken nelere dikkat etmelisiniz konusunda maddeler halinde güzel bir liste hazırladık ve bu liste sayesinde yurt seçiminizi daha kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

Hiç vakit kaybetmeden listemize başlayalım;

 • En azından bir sene okulu, çevreyi tanıyasaya kadar ve kafa dengi arkadaşlıklar elde edeseye kadar kalacağınız yurdu seçerken dikkat etmeniz gereken ilk kural, üniversiteye yakınlık olmalıdır. Bursa Uludağ Üniversitesi için en yakın yurtlar özel ve devlet kyk yurtları olmak üzere ikiye ayrılmakta. Devlet yurtları Görükle üniversite kampüsünde yer almakta ve diğer özel yurtlar ise Görükle semtinde okula çeşitli mesafelerde yer alacak şekilde bulunmakta. Bu yüzden yurt seçerken yürüyerek bile gidebileceğiniz yurtları tercih etmeniz önemlidir. Ek olarak sadece yurt düşünmeyin, görükle apart öğrenci evlerini de listenize dahil etmenizi öneririz.
 • İlk maddenin olumsuzunu düşünelim, eğer üniversitenizin yakınlarında yurt yok ise, mesela Bursa Teknik Üniversitesinin çevresinde sizleri memnun edecek tarzda özel yurt yada devlet yurdu yok ise o zaman en yakın yurtlara bakmakta yarar var, fakat burada ki önem arz eden konu ise ulaşım yollarına bakmalı. Bursa’da metro hattı yani Bursaray ve de şehir için otobüsler ile minibüsler bolca bulunmakta. Dediğimiz gibi yurt seçerken ilk tercih yakınlık ikinci tercih ise yurt ve üniversite arasında ki ulaşım olanakları olmalı.
 • Anlaşmalı yurtları araştırmanızı öneririz, bazı özel yurtlar kredi yurtlar kurumu ile anlaşmalı ve ücreti 1000 lira olsa bile devlet teşviki sayesinde 600 lirası devlet tarafından karşılanmak ve siz aylık 400 lira gibi bir ücrete yurtta kalabilmektesiniz. Bu yüzden anlaşmalı yurtlara bakmakta yarar vardır, ekstra indirimler yada özel kampanyalar için.
 • Kalacağınız yurdun amacını ve bağlantılarını araştırmanızı öneririz. Malum fetö yurtları ve farklı amaçlara hizmet eden cemaat yurtları varlıkları farklı isim ve makyaj altında sürdürebilir ve öğrencinizi hiç bir zaman istemeyecekleri bir ortama kendi ellerinizle teslim etmiş olabilirsiniz. Bu yüzden yurdun ilkelerini, hangi guruba hizmet ettiklerini, amaçlarını detaylıca araştırmanızı öneririz.
 • Yurdunuzun yemek hizmetini iyice araştırın, hatta mümkünse bir öğün yemek yemek için yemek saatlerinde yurtta bulunun ve çıkan yemeklere hatta yemek listesine bir göz atın. Kahvaltı ve akşam yemekleri dahil mi iyice öğrenin ve kahvaltıda neler var, neler yok öğrenin. Sonrasında kahvaltı yapmadan üniversiteye giden öğrencilerden olmak zorunda kalırsınız.
 • Yurtta kalırken ön önemli durumlardan birisi de temizlik hizmetleridir.Odalar kaç günde bir temizleniyor, ortak alanlar olan banyo, tuvalet ve lavabolar kaç günde bir temizleniyor, yatak çarşafı, nevresim ve battaniye gibi sürekli iç içe kalacağınız ürünleri ne sıklıkta yıkatabilir yada değiştirebilirsiniz. Bu konular hijyen ve temizlik ciddi mana da önemlidir ve yaşam kalitenizi birinci dereceden etkileyecektir.
 • Çamaşır makinesi kullanma yada ortak çamaşırhane gibi hizmetleri araştırmanızı öneririz. Sonrasında ise ütü ve kurutma olanaklarına bakmanız doğru karar vermeniz açısında iyi olacaktır.
 • Kalacağınız odaları mutlaka görün ve kişi sayısını ve odanın hacmini kıyaslayın. 6 kişilik bir oda da 6 öğrencinin nasıl yaşayabileceğini gözünüzde canlandırın.
 • Sık kullanmayacağınız eşyalarınızı koruyabileceğiniz depo var mı araştırın, bavul, valiz yada başka eşyalarınızı depolamak için özel yerlerin olması, yurt odalarında sizlere ekstra nefes alanları sağlayacaktır.
 • Yurtta ders çalışmak için özel çalışma odaları var mı araştırınız, ışıklandırmasına bakınız. Konforlu bir şekilde ders çalışamayacağınız bir yurt sizi farklı yerlerde ders çalışmaya itecektir ve bu da derslerinizi olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Yurt sözleşmelerini iyi okuyun ve anlayın, çoğu özel yurt sadece 10 aylık bir sözleşme yapmakta ve Uludağ Üniversitesi için yaz okuluna kalma yada staj gibi durumlar da kalmanız gerekirse bunun ne kadar a mal olacağını en başta öğrenmenizi tavsiye ederiz.
 • 2019 yılına gelindi ve yurdun her yerinden çeken ve yoğun kullanımlar da bile internete giren herkesi memnun edecek bir kablosuz internet bağlantısı muhakkak olmalı, hatta bağlantının kalitesi için, film izleyebilir miyiz, kaç kişi film izlerse wi-fi hattı çamura döner bunları öğrenmenizi isteriz.
 • Son olarak ta fiyat araştırmanızı iyi yapın, pazarlık seçeneklerini, ücreti peşin verirseniz ne kadar bir indirim yapacaklarını iyice araştırmanızı öğreniniz.

Son olarak, üniversite de kalacağınız ister kyk devlet yurdu olsun, ister özel kız ve erkek hatta karma öğrenci yurdu olsun, isterseniz apart öğrenci evleri olsun, ilk olarak siz ne istiyorsunuz bunu iyi belirleyin ve yukarı da ki listemiz de ki maddeleri kendinize rehber kabul ederek sizler ve aileniz açısından en uygun seçimi yapmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir