Üniversite Öğrencisi İçin Yurt Hayatı Nasıldır?

Üniversite sınavına girdiğiniz ve öyle yada böyle bir bölüme yerleştiniz, sonuçların açıklanmasından sonra kafanız da ne hayaller kurdunuz, işte şöyle her gece mekanlardayım, işte şöyle ev partileri falan, tabi hayat göründüğü gibi olmuyor ve bir bakıyorsunuz erkek öğrenci yurdunda ufak bir odada 4-6 kişi beraber kalıyorsunuz 🙂

Olsun be, onunda ayrı bir tadı var diyelim ve üniversite öğrencileri için yurt hayatı nasıl oluyor madde madde gidelim;

 • Hiç tanımadığın, belirli bir süre de olsa mecbur beraber kalmak zorunda olduğun kişilerle aynı odada kalırsın. Bu şu demek, öğrenci yurdunda kalıyorsan mesela kyk yurdunda, seni bir odaya verirler, şanslı olursan aynı sınıftan kişilerle, hiç olmazsa aynı bölümden kişilerle beraber kalma şansın olur, eğer şanssızsan birinci öğretim ikinci öğretim karışık olur ve sende kendine yeni özellikler kazandırırsın, mesela gürültü de nasıl uyunur gibi.
 • Eğer şanslıysan bölümünle alakalı öğrencilerin olduğu odaya düşersin ve belki de hayatın boyunca en kral arkadaşlıklara hatta dostluklara sahip olacaksın, tabi bu şans faktörünü, zaman ve yıllar ilerledikçe, yurt yönetimine giderek kendin ayarlama yaptırmanla da alakası var tabi.
 • Acemilik devresini çok çabuk atlatırsın, yurtta ki oda arkadaşlarınla hemen kaynaşıp, okuyacağın üniversiteyi tanımaya, şehri tanımaya başlarsın ve çok kısa zamanda sanki çömez öğrenci değilde bir kaç yıllık öğrenci gibi ortam yapmaya ve çevre yapmaya başlarsın.
 • Zorlu şartlara çabuk alışır, hayatın zorluklarına karşı dirençli olursun. Mesela hayatın boyunca çorabını bir kez olsun bile yıkamamışken, artık her banyoya girdiğinde yanında getirdiğin bir kaç çift çorabı elinde yıkıyor olacaksın. Sabah erken kalman için annen seni uyandırırken, artık telefon yastığının altında ve 5’er dakika arayla 5 tane alarm kurulu olmuş olacak.Kısacası kişisel olgunluğa bir anda girmek zorunda kalırsınız.
 • Hijyen takıntınız var ise, yurt hayatı size zor gelecektir, sizden önce girenin tuvaleti ve lavaboyu nasıl bıraktığı her zaman kafanız da soru işareti olacaktır ve de çok sık tuvalet ve banyo sırası beklemeye hazır olan, tabi zamanla kimsenin olmadığı saatleri keşfetmeye başlayarak kendinize bu öğrenci kalabalığından sessiz ve saikin bir ortam bulmuş olacaksınız.
 • Uykunuz hafif ise üzgünüm başınız belada, horlayan bir arkadaşınız var ise sizi delirtmesi çok mümkün görünüyor, eğer bir de çift katlı ranzalar da yatıyorsanız, üst yataktakinin yatak gıcırtısı, yatakta dönmeleri gibi bir sürü daha can sıkıcı sorun olacaktır. Ve bir de ışıkta uyuyamıyorsanız, üst yatakta yatmanız çok mümkün olmayacaktır, o yüzden alt yatak seçilir ve etrafı ekstra çarşaflarla cibinlik gibi bir hale getirilir ve kendinizce yeni yöntemler geliştirirsiniz.
 • Eve çıkma hayalleri kurarsın, yurtta ki ortam seni sıkmaya başlayınca, bir de kafa dengi arkadaş bulunca, bu istek gittikçe kabarır ve aileni darlamaya başlarsın, yok ders çalışamıyorum, yok uyuyamıyorum gibi bir sürü nedenleri ailenin gözüne gözüne sokarak hedefine ulaşmak istersin.
 • Hoş geldin yeni yemek düzeni… Eğer bu zamana kadar sadece ev yemeği yemiş ve dışarıda fast food tarzı ürünlerle hayatınızı geçirdiyseniz, yemek konusu sizi biraz zorlayacak demektir. Yurt yemekleri diye özel bir yemek tarzı mı var bilmiyorum ama ya aşırı yağlı olur yada tek tip yemekler ve hiç birisi de sizin damak zevkinize uymaz. O yüzden yurt hayatından yeni damak tadı alışkanlığı kazanmanız büyük bir olasıdır.
 • Çamaşır yıkama ve kir göstermeyen kıyafetler konusunda uzmanlık kazanırsınız. Eskiden tertemiz beyaz tişört ve gömleklerle ortamlarda hava atarken, şimdilerde ise koyu renkli kıyafetler giyerek çamaşır derdini nasıl bir kaç gün daha ertelerim bunun hesabını yaparsınız. Giyim tarzınız ve iktisat bilimine olan ilginiz oldukça gelişir.
 • Aynı evde kalırken, abi kardeş internet paylaşımı konusunda sıkıntı yaşıyorken, bir anda 30-40 kişiyle internet paylaşımı sorunu yaşamaya başlarsınız. Canınız sıkılır da youtube dan bir video izleyeyim deseniz, eski zamanlarda ki 52 kbps lik internet hattı gibi 144p video izlerseniz, aslında izlemez sadece şarkının müziğini dinlersiniz.Kısacası yurt hayatına girince internet ve laptop ile olan bağınız bir anda son bulur ve telefonlara yüklenmeye başlarsınız.
 • Son olarak ta üniversite hayatın boyunca kendine zorlu bir yaşamda mücadele etme yeteneği kazandırırsın ve erkek öğrenciler için askerliğin bir provası nihayetinde olur. Kız öğrenciler için ise, arkadaşlarının kıyafetlerini giyerek ortamlar da hava atacakları ve her iki grup içinde hayatları boyunca asla unutamayacakları deneyimler elde etmiş olurlar.

Bir öğrencinin yurt hayatı kısaca bu şekilde olacaktır. Yaşadığı şehre göre kaldığı yurda göre olumsuz durumlar da artmalar yada azalmalar olabilmektedir. Uludağ Üniversitesini kazanan öğrenciler için Bursa ve öğrencilik hayatı için çok fazla alternatif olduğunu da es geçmeyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir