Öğrenci Yurdunda Kalmak mı Öğrenci Evine Çıkmak mı?

Lise hayatınız boyunca çok sıkı ders çalıştınız, üniversiteyi kazanmış arkadaşlarınızdan öyle hikayeler dinlediniz ki (ki bu hikayelerin devamı askerlik hikayeleri olarak devam edecek) kanınız kaynadı ve bir an önce üniversiteli olmak ve özgürlüğe kavuşmak istediniz.

Ve başardınız da, artık bir üniversitelisiniz ve hayat yolculuğunuza tek başına devam etmek zorundasınız. Peki tüm üniversite öğrencilerinin kafasını meşgul eden bir soruya cevap arıyoruz. Öğrenci yurdunda kalmak mı yoksa öğrenci evine çıkmak mı?

Bu konuyu her iki tercih için de sorgulayacağız ve de Bonus bir bilgi ile yazımızı kapatacağız.

Hadi başlayalım…

Yemek Konusu

Öğrenci Yurdu – Özel ve Devlet

Öğrenci yurdunda kalıyorsanız sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri konusunda bir düzene sahip olacaksınız, öğle yemeklerini de üniversitenin yemekhanesinde yiyerek sağlıklı ve düzenli beslenme şansınız olacak. Ayrıca alternatif lezzetler arıyorsanız yurt kantinleri sizler için akşam geç saatlere kadar açık olacaktır ve çayın yanında bir bisküvi yada atıştırmalık almak evden dışarı çıkmaktan çok daha kolay olacaktır.

Öğrenci Evi

Öğrenci evi ve yemek bu iki kelimenin ilk uyandırdığı his yüzünüz de bir gülümseme ve çorba makarna konusunda elde edilecek gereksiz uzmanlık 🙂

Şaka bir yana öğrenci evlerinde kimse kimseye kahvaltı hazırlamaz, öğrenci evinde kalıyorsanız sabah kahvaltınız maddi durum ile alakalı ki bu çok çok az bir öğrencinin sahip olabileceği bir ayrıcalık, geri kalan tüm öğrenciler, simit poğaça ve duble çay eşliğinde üniversite civarında ki kafe, pastane ve simit fırınların da kahvaltılarını yapmış olacaktır.

Akşam yemeklerin de ise, eve çıktığınız kişi sayısı, aylık yemek bütçeniz ve temiz tencere kapasiteniz ile alakalı olarak yapılacak yemeklerle olacaktır. Hani öğrenci dediğiniz de 7/24 ders çalışmayacaklarını herkes biliyor, lakin konu yemek konusu olunca, öğrencilerin en çok tercih ettikleri, hazır çorba ürünleri ve makarnaların stoklanmasıyla, günlük çeşit elde edilmesi olacaktır.

Öğrenci evinde kalırken, bir mantıyı, bir böreği, bir imam bayıldıyı yemek tam bir hayaldir.

Sonuç olarak, yemek konusunda puanlar öğrenci yurduna.

Fatura Ödeme

Öğrenci Yurdu – Özel ve Devlet

Öğrenci yurdunda kalanlar için fatura ödeme gibi bir sorun olmayacaktır, ısınma, banyo, sıcak su, elektrik, doğalgaz gibi hiç bir şekilde fatura ödemezsiniz. Bu da öğrencilerin kafasında ekstra bir yük oluşturmaz ve de ders ve ders dışı faaliyetlere zaman ayırabilirsiniz.

Öğrenci Evi

Fatura konusu açılınca yine yüzüm de gülümseme oldu, çünkü öğrenci evinde bir kere ısınma eğer merkezi ısıtma yok ise gerçekten büyük bir sorun, kış aylarında evinizde şortla dolaşma gibi bir düşünceniz var ise cebiniz de kuruş kalmayacaktır.

Yine aynı şekilde, eve çıktığınız da elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerin üzerinize alınması için bir bedel ödeyeceğinizi, ayrıca bu faturaların düzenli takibini yapmak ve ödeme günlerinin öğrencilerin burs günleri ile eş güdümlü olmaması ödeme konusunda sorun çıkaracaktır ve de bu günler de parası olan ev arkadaşınız geminin kaptanı olacaktır.

Sonuç olarak fatura ödemesinde puanlar öğrenci yurduna.

Temizlik Konusu

Öğrenci Yurdu – Özel ve Devlet

Öğrenci yurdunda kalanlar için temizlik konusu bir problem olmamaktadır, gün aşırı temizlenen yurt odaları, nevresim ve çarşaf takımları, banyo, tuvalet ve lavaboların temizliği günlük yurt personeli tarafından yapılacağı için öğrenci yurdunda kalanlar için bu tür konular zihinlerinde yer tutmayacak ve öğrenciler özgür olacaktır.

Öğrenci Evi

Öğrenci evinde kalanlar için temizlik konusu, kendi odalarının temizliğinden ibaret olacaktır. Kendi odanızın dağınıklığı sizi rahatsız edeseye kadar temizlik olmayacağını bilmeniz gerekir. Ortak kullanım alanlarından olan salon ve oturma odası gibi yerler genel de ayda yada iki – üç ayda bir topluca girilerek temizlenecektir.

Öğrenci evlerinde temizliğin mecburi yapıldığı tek bir yer var oda mutfak. Mutfakta temizlik, yemek yapılacak tencere ve tabak kalmadığında yapılır ve bu temizlik işlemi, evde kalan öğrenciler arasında düzenli bir şekilde sıraya konulmamışsa, batak oyununda son ikiye kalanlar tarafından ihale yıkılır ve temizlik genel de bu şekilde olur.

Ayrıca bu temizlik konusun da bazı problemler olacaktır, bazı günler çok bulaşık çıkacak bazı günler az bulaşık çıkacak, bu yüzden eve çıkanlar arasında bu konuların baştan konuşulup, çıkan bulaşığa razı gelinmesi gerekir.

Son bir konuda öğrenci evlerinde yapılacak bulaşık ve temizliğin ne derece hijyenik olacağı ve de ne derece titiz ve detaylı olacağı konusudur. Yaşayıp göreceksiniz.

Sonuç olarak, temizlik konusunda puanlar öğrenci yurduna.

Uyum Sorunu ve Adaptasyon

Öğrenci Yurdu – Özel ve Devlet

Öğrenci yurtlarında kalmanın avantajlarından birisi de çok fazla kişiyle arkadaşlık bağları ve tanışıklık ilişkileri kurabilecek olmanızdır. Yurtta kaldığınız oda da 1-2-4 ve 6 kişilik odalar da kaldığınız da minimum 6 kişiyle içli dışlı olacaksınız, ayrıca, yurtta kaldığınız kat ve arkadaşlarınızın ortak arkadaşları derken bir bakacaksınız bir anda 150 – 200 kişiyi tanıyor olacaksınız ve üniversite ortamında ne kadar çok arkadaş o kadar iyi bir çevre demektir.Bir çok farklı ilden gelen kişilerle, farklı kültürler ve karakteri tanımak üniversiteye uyum ve yeni hayatınıza adaptasyon konusunda çok faydalı olacaktır.

Öğrenci Evi

Öğrenci evlerinde kaldığınız da maksimum 4 kişi kalırsınız. Aslında bu maksimum asla 4 kişi olmaz. Yurtta kalan arkadaşlarınız akşamları size geleceği için, akşam ev nüfusu 8 den aşağı düşmez. Bir yandan okey çevirmeler bir yandan ihaleli batak partileri derken günler su gibi akıp geçecek.

Öğrenci evi, daha derin dostlukların kurulacağı ve adaptasyon konusunu kendi içinde çözen farklı bir sistemdir.

Sonuç olarak, uyum sorunu ve adaptasyon konusun da puanlar öğrenci yurduna.

Özgürlük

Öğrenci Yurdu – Özel ve Devlet

Özgürlük konusu her öğrencinin farklı yorumlayabileceği bir konudur, kimisi özgürlüğü gece 12 den sonra dışarı çıkmak olarak tanımlar kimisi de kimsenin hesap sormadığı, girerken kart yada kimlik göstermeden yaşamayla eş tutar.

Öğrenci yurdu özgürlük konusunda biraz kuralları olan bir yerdir. Yurtta kalanların güvenliği söz konusu olduğu için muhakkak yurda giriş ve çıkışlar da kart okutmak yada özel güvenlik görevlisin göz radarına yakalanmak olağandır. Ayrıca gece 12 den sonra yurda giriş ve çıkışların olmaması, yurttan izin alınmadan arkadaşın evinde kalınamayacağı gibi yahut gece yurtta kaldım diye imza atmalar gibi bazı önemli hususlar vardır.

Öğrenci Evi

Sanırım öğrenciliğinde eve çıkmak isteyenlerin sabırla beklediği konuya geldik. Evet öğrenci evi ve özgürlük, özgürlük tanımınız ne ise öğrenci evi bunu öğrenci yurduna göre büyük bir fark atacak şekilde size verecektir.

Öğrenci evinde kalırken yani evinize girerken kimse kimseye kart göstermek, yada kart okutmak zorunda değil, istediğin saatte gelebilir istediğin saatte çıkabilirsin.

Tercih meselesidir lakin özel hayatınız da farklı deneyimler yaşamak ve farklı lezzetler tatmak isterseniz bunu en kolay şekilde eviniz de yapabilirsiniz. İsterseniz her gece hangover kafası yaşayabilir, isterseniz kız arkadaşlarınızı ve diğer arkadaşlarınızı eviniz de misafir edebilirsiniz.

Ben hesap vermem ve kimseyi ne yaptığıma karıştırmam diyorsanız öğrenci evi tam sizlik olacaktır.

Sonuç olarak, özgürlük konusunda puanlar öğrenci evine.

Fiyat ve Maliyet

Öğrenci Yurdu – Özel ve Devlet

Fiyat konusu öğrenci yurtlarında geniş bir aralıkta yer almaktadır, kyk yurtlarında yani devlet yurtlarında kalıyorsanız 180 TL’den başlayan 300 TL’ye kadar çıkan bir aylık yurt ücreti olacaktır.

Özel öğrenci yurtlarında kalıyorsanız, kaldığınız yurdun imkanları ve odalarda ki kişi sayısına göre  aylık 800 TL’den başlayan ve 1200 TL’ye kadar uzanan özel erkek ve kız öğrenci yurdu bulmanız mümkündür.

Öğrenci Evi

Öğrenci evleri için fiyat ve maliyet evin konumu, evde kalacak kişi sayısı, beslenme giderleri, evin eşyalı olup olmaması, ödenecek faturalar gibi bir çok değişkene tabidir.

Örnek olarak Uludağ Üniversitesine yakın evlerin aylık kirası 1000 TL’den başlamakta, bu rakamı ev de iki kişi kalacaksanız adam başı 500 TL’den hesaplamalıyız.

Evde iki öğrenci sabah kahvaltısı yapmasa dışarıda poğaça simit ile halletse 3 poğaça iki çay derken sabah 10 TL’yi kahvaltıya verecek bu da aylık 300 TL edecek. Öğlen yemeklerini diğer grupla aynı olduğu için saymıyoruz, akşam yemeklerini evde yediğini var sayarsak, her gün farklı çorba ve makarna çeşitlerinden oluşan bir menü olsa, adam başı 1,5 ekmek yenilse, bunun yanına damacana su ve çay keyfi derken aylık 1000 liralık bir mutfak masrafı olur bu da adam başı 500 TL eder.

Elektrik faturası ayda normal akşamları tv izlemek ve laptop bilgisayarları çalıştırmak için kullanılsa aylık 100 lira gelir. Su kullanımı düzenli günlük banyo ve tuvalet, lavabo işlemleri için 100 lira da ona gelir, doğalgaz konusu eğer bireysel sadece daireye özelse kış aylarında en az indirilip sadece ılık bir hava olsa aylık 500 lira bu da 3 ay mecburi, diğer aylar nispeten daha az.

Çıkılan evin eşyalı mı değil mi olması çok büyük önem arzediyor. Eğer ev boş ise içerisine ikinci el eşya satan spotçular gibi yerlerden yatak, tv, masa, tabak, çanak, kısacası asgari evde yaşamak için ne lazımsa bunlar alınacak ve bu da başlangıç maaliyeti olarak çok büyük bir para tutacaktır.

Sonuç olarak, maliyet ve fiyat konusunda puanlar öğrenci yurduna.

Genel Puanlama Sonucu

Tüm bu yukarıda saydığımız genel kriterler eşliğinde amacı derslerine odaklanmak ve belirli bir nizam düzen içerisinde öğrencilik yapmak istiyorsanız öğrenci yurdunda kalmak sizler için en uygunu olacaktır, ama madalyonun diğer tarafında ben özgürlüğümden taviz vermem, keyfimin ve rahatlığımın bedeli ne ise çeker öderim diyorsanız öğrenci evine çıkmak sizler için en mantıklısı olacaktır.

Bonus Bilgi

Bursa’da öğrencilik yapacaklar için, özellikle Uludağ Üniversitende okuyan öğrenciler için yukarıda maddeler halinde incelediğimiz her iki olayı tek bir çatı altında birleştiren ve Bursa’da eşi benzeri olmayan bir yer var ki hem özgürlük hem de angaryalardan kurtaran bu güzel olayın adı apart öğrenci evleridir ve Bursa’da ki en önemli ve benzersiz uygulayıcısı ise Ünikent Evleridir.

Ünikent Evleri‘nde hem temizliğiniz yapılır, yemeğiniz eksiksiz hazırlanır, hem de istediğiniz saatte tek kişilik apart daireniz de özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz.

Hazırladığımız bu yazı umarım faydalı olmuştur. Görüşlerinizi yorum olarak yapmayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir