Bavul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konumuz öğrenciler ve yurt hayatı olunca elbette bavul alırken nelere dikkat etmeliyiz nasıl bir bavul almalıyız ve de hangi tür valiz, bunların hepsi ayrı bir önem arz ediyor.

Bu yazımız da her ne maksatla olsun ihtiyacınız olan bavulu seçmeniz için püf noktaları listeleyeceğiz ve kendinizce size en uygun bavulu seçmiş olacaksınız.

Bavul yada valizler genellikle yıllık tatillerde ortaya çıkar ve tatilin uzunluğuna göre sayısı ve kapasite artar. Ama konumuz öğrenciler olunca bavul seçerken nelere dikkat etmeliyiz daha bir önem kazanıyor. Çünkü öğrenci dediğiniz de, bu valizler uzun otobüs yolculuklarında üst üste binecek, sonra terminalden kampüse geleseye kadar belediye otobüsünde oradan oraya savrulacak, sonra otobüs durağından, yurda, evinize yada apart eve kadar çekerek gideceksiniz.

Tabiri caizse aldığınız bavullar hor kullanılacak. Durum böyle olunca kötü sürprizlerle karşılaşmamak için yada bir anda valizinizin tekerleği kopsun, çekerken sapı elinizde kalsın istemiyorsanız bu yazımıza kulak veriniz.

Bavul Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  • İlk olarak boyut konusu çok önemli, bizler Bursa’da olduğumuz için ve Uludağ Üniversite odaklı olduğumuz için Bursa’ya memleketinizden çok sık gelirim, bu yüzden devasa boyutlarda ki valizlere ihtiyacım yok diyorsanız eyvallah, lakin uzak illerden geliyor ve sık sık evinize gitme ihtimaliniz yok ise o zaman büyük boyutlu bir bavul sizin işinizi görecektir.
Bavul Boyutları; Kabin, Medium, Large, X Large
Bavul Boyutları; Kabin, Medium, Large, X Large
  • Bavul seçerken asla ucuz olsun eskirse yenisini alırım demeyin, öyle durumlarla karşı karşıya kalırsınız ki, keşke parası üç kuruş fazla olsaydı da kaliteli olsa dersiniz. Nedenleri basit, valize biraz fazla yükleme yaparsınız ama bir bakarsınız fermuar bozulmuş, hem de o kadar az vaktiniz kalmıştır ki otobüsün kalkmasına, o anlar da sinir krizlerine girmemek elde değil. Yada bavulunuzun çekçek kısmı kitleme yapar, açılmaz, elinizde kalabilir yahut kötü malzemeden yapılmıştır gibi bir sürü alternatif var.
Dayanıklı Sağlam Bavul
  • Bavul seçerken yine dikkat etmeniz gereken bir durum ise, valizinizin ve çekçek kolunun tam açık halinde iken kendi boyunuza oranıdır. Eğer valiziniz çekme sapı aşağıda kalıyorsa bu size iler de bel ağrısı gibi sorunlara yol açabilir. O yüzden valiz seçerken mutlaka boyunuza uygun bir ölçü de valiz seçiniz.
Ergonomik Bavul Çekçek Kolu
Ergonomik Bavul Çekçek Kolu
  • Tekerlekler bir valizin olmazsa olmazıdır. Dengeli bir valiz olması için mutlaka 4 tekerlekli bir yapıda olmasına özen gösterin, öteki türlü 2 tekerlekte zaman zaman denge problemleri yaşanmakta ve olur olmaz yerlerde bavulunuz tepetaklak olabilmekte. Ayrıca tekerleklerin kalitesi de sizin bavulunuzu çekerken yada sürüklerken ki harcayacağınız gücü değiştirecektir.
Dört tekerlekli bavul
Dört tekerlekli bavul
  • Aman aman bir ayrıntı olmasa da, genellikle koyu lacivert yada siyah renk bavullar, valizler tercih edilmekte. Eğer onlarca bavul, valiz arasından sizin ki kolayca belli olsun istiyorsanız farklı renkler seçmek hem sizin hem de otobüs muavininin işini kolaylaştıracaktır.
Farklı renklerde bavullar
Farklı renklerde bavullar
  • Bavulunuz da mutlaka bir kilit mekanizması yahut kilit takabileceğiniz bir model olmasına özen gösterin. Kolaylıkla açılabilen bir bavul sizi yol boyunca derin düşüncelere sevk edecektir. O yüzden güvenlik önemlidir.
Kilitli bavul
Kilitli bavul
  • Bavulunuzun dış malzemesi kumaş mı yoksa sert kabuk malzemeden mi olmalı konusunda ise, her iki tarafında kendine göre artıları bulunmakta. Lakin sert malzemeden bir bavul aldığınız da eğer kaliteli bir marka değil ise, kabuğun çatlaması olasıdır. Yine aynı şekilde ucuz olarak aldığınız bavulun da kumaşının en ufak bir darbede yada fazla yükleme de ucu keskin yada köşesi olan bir eşyanız tarafından yırtılması olasıdır.
Çatlamalara ve delinmelere dayanıklı bavul
Çatlamalara ve delinmelere dayanıklı bavul

Bavul seçmek ister seyahat için olsun, ister tatil için isterseniz öğrenci için, her ne amaç için olursa olsun önem arzetmektedir. Bir çok şeye verilen onlarca para bu sefer de öğrencilik hayatınız boyunca size eşlik edecek bir nevi kaplumbağanın kabuğu gibi sizin saklı hazineniz olacak. Bu yüzden hazine sandığınızı iyi seçin.

Son olarak, bavul mu valiz mi tartışmalarına değinirsek, bavul dilimize İtalyanca’dan geçmiştir ve anlam olarak içine eşya konan büyük çanta demektir. Valiz ise dilimize Fransızca’dan geçmiştir ve anlam olarak içerisine kıyafet konulan küçük bavuldur. Bu iki ayrımı da bitirdiğimize göre bir sonra ki öğrencilik yazımız da görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir